Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Zprávy > Exkurze do Kdyně a na Rýzmberk

Exkurze do Kdyně a na RýzmberkFotogalerie
Ve čtvrtek 3. září vyrazili žáci 6. až 9. třídy do Kdyně a jejího okolí. Průvodcem jim byl pan Libor Marek, který s naší školou spolupracuje již několik let. Chystá pro naše žáky exkurze a přijíždí do školy za žáky s besedami o historii. Jako průvodce nás v minulých letech provedl po hradech Skála u Přeštic nebo hradem Přimda u Tachova. Tentokrát jsme vyrazili v rámci realizace projektu Šablony II do okolí Kdyně. Nejprve jsme navštívili Muzeum příhraničí ve Kdyni, které zachycuje historii Domažlicka od pravěku až do současnosti. Ve Kdyni si žáci ještě mohli prohlédnout bývalou synagogu, která dnes slouží jako koncertní síň, ale je zde ještě stále zachovaná podoba bývalé židovské modlitebny, k vidění tu byl svitek tóry v hlavním sále, mikve v podzemí i místnosti pro rabína a členy židovské obce.
Pak jsme se vydali na zříceninu hradu Rýzmberk, který se tyčí nad Kdyní. Asi nejhezčí byla věž s nádherným výhledem na okolí, k vidění byly šumavské kopce i Český les s nejvyšší horou Čerchov. Prohlédli jsme si i historické sklepení, které je pro běžné návštěvníky uzavřené. Libor Marek ke všemu připojil svůj osobitý historický výklad se zajímavostmi a pověstmi. V polovině září pro nás pan Libor Marek chystá další exkurzi na téma stará Plzeň.